Ma, azaz március 1-jén jeles ünnep van Wales-ben, ezért gondoltam aktuális egy kicsit erről is írnom. De mielőtt rátérek a lényegre, elmesélem mi is ez az ünnep.
Minden évben március 1-jén ünneplik a walesiek védőszentjük Szent Dávid napját. A walesi emberek hazájukban és szerte a világon óriási bulit csapnak, felöltik a hagyományos walesi népviseletet és Wales nemzeti jelképeit igyekeznek magukon viselni. Ünnepekkel, felvonulásokkal, koncertekkel és tradicionális ételekkel emlékeznek erre a napra.
A jelképek között ott van Wales jellegzetessége a nárcisz, Szent Dávid szimbóluma a póréhagyma és a fekete alapon sárga keresztes zászló, valamint a wales-i vörös sárkányos zászló.
Szent Dávid egyébként egy walesi zarándok, püspök és számos vallási központ alapítója volt, aki körül rengeteg csoda kering. Állítólag amikor megszületett a tengerparton, egy villám hasította ketté a sziklát, a kereszteléséhez használt vízzel pedig sikerült visszaadni egy világtalan ember látását. Egyszer, amikor prédikált, megemelkedett alatta a föld, hogy jobban hallják és lássák a hívei. Persze ez már elég régen, a 6. században történt, szóval lehet, hogy csak legenda. Mindenesetre a póréhagyma is az ő jelképe. Egy szászok ellen vívott csata alkalmával ő tanácsolta a katonáknak, hogy tűzzenek a ruhájukra póréhagymát, mert annyira egyformán öltözködtek, hogy csak így tudták könnyen megkülönböztetni az ellenséget. Hogy miért pont póréhagymát, azt nem tudom. Lehet, hogy épp egy veteményesen haladtak át...Állítólag a walesi hadsereg tagjai hagyománytiszteletből mind a mai napig elfogyasztanak egy nyers póréhagymát március elsején. Természetesen erre a napra van hagyományos ételük is. A Cawl egy gulyás jellegű leves, aminek fontos összetevője a póréhagyma és a bárányhús. Póréhagymát egyébként bármilyen formában szívesen fogyasztanak a nemzeti ünnepen, akár levesek vagy piték alapanyagaként.
Na de mi a helyzet a zászlóval?
Azt ugye tudjuk, hogy a világ egyik legismertebb zászlója a Union Jack, hivatalosan Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának lobogója.
Azt már talán kevesebben tudjátok, hogy a zászló nem véletlenül néz így ki. Ha minden igaz az elnevezés és a kinézet a 17. századból ered, amikor VI. Jakab skót király örökölte az angol trónt és először egyesítette a két királyságot egy korona alatt és adta ki a megbízást az új, közös zászló megalkotására. Az elkészült lobogó egyesítette az addig használatos angol és skót zászlókat. Ezt a különös jelképet a királyság népe először idegenkedve fogadta, majd becenévként az angol egyesülés szót (Union) megtoldották Jakab angol becenevével, a Jack-kel.
A ma használatos brit lobogónak a skót zászló alapját adó kék a háttere, amelyen Írország, Anglia és Skócia keresztjei láthatók.
És hol vannak a walesiek a képből?
Wales Angliával, Skóciával és Írországgal ellentétben soha sem volt királyság. Amikor az Egyesült Királyság 1801-ben megalakult, Wales már része volt Angliának. 1282-ben csatolták Angliához egy fejedelemségként. Vagyis szegények lemaradtak a zászló dizájnról:-)
Remélem érdekesnek találtátok mindezt!
Happy St. David's Day Wales!